Odkaz 17-násteho novembra

Autor: Miroslav Sušienka | 17.11.2012 o 8:00 | (upravené 17.11.2012 o 10:33) Karma článku: 9,05 | Prečítané:  350x

Tento blog som sa rozhodol napísať spontálne. Chcel by som sa pár slovami zamyslieť nad tým, kam dospela spoločnosť a čo sa zmenilo od Sametovej revolúcie v nás.

Som ročník 1990 takže určite nemôžem tvrdiť, že viem aké to bolo predtým. Môžem to poznať len z rôznych fotografií, dokumentov, a samozrejme vďaka internetu. No neviem povedať v tejto chvíli, že či je to dobré, alebo zlé.

Som produktom "novej doby" histórie Slovenska, ale obávam sa, že to začo bojovali naši rodičia, sa totálne minulo účinku a že vo veľa prípadoch je opak pravdou. Častokrát v mojom okolí počúvam o tom, aké to bolo predtým skvelé, každý mal robotu, kde bývať, čo jesť a v mnohých prípadoch sa to dozvedám od mojich rovesníkov, ktorí o tom môžu vedieť maximálne tak ako ja.

Nik si neváži to čo má, to je sloboda. Toto slovo odzrkadľuje všetko. Ekonomická, právna, ľudská proste Sloboda. Mám pocit že tu vzniká nová stratená generácia ľudí. Ale teraz sa už nejedná o povojnových umelcov, ako Hemingway ci Remarque. Ale o ľudí čo nevedia, čo majú robiť. Nemajú žiadne ideály, predstavy a žijú svoj život na 20%. Väčšina ide študovať, bez toho aby vedela čo chce robiť. Stúpa počet rozvodov, momentálne sa zo 100 svadieb skončí rozvodom až 41. Ľudia nemajú ucelený život.  Ďalší si od tej ponúknutej voľnosti povedali, že morálka a etika do spoločnosti už nepatrí. Nik neberie na druhého ohľad.

Odkaz našich rodičov znel jasne a presvedčivo: "My bojujeme za slobodu a demokraciu a vy ju musíte chrániť a zveľaďovať "

Čo sme dosiahli za tých 23 rokov?

-rozkradli sme si štát od hora nadol

-čo sa nestihlo rozkradnúť sa rozdalo

-vzdávame sa vlastných práv na úkor "vyššieho dobra"

-stali sme sa montérskou dielnou Európy

-podnikateľ je nepriateľom číslo jedna

-máme premiéra ktorý si nevšimol že nejaký 17-sty november bol

-v parlamente lietajú facky a injekčne striekačky

-a tak ďalej, môžete doplniť pod článok čo vás napadne.

 

A ako z tejto mizérie von. Odsťahovať sa? Bojovať voči systému? Či splynúť s davom?

Odpoveď je v každom z nás iná. A ja len dúfam, že sa nájde dosť veľký počet ľudí, ktorí si povedia, že to čo nám tu zanechali rodičia je miesto, kde inšpirácie a silná vôľa zvíťazí nad byrokraciou a zvrátenosťou systému.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.


Už ste čítali?