Cirkus dôchodok

Autor: Miroslav Sušienka | 9.5.2012 o 1:20 | (upravené 9.5.2012 o 2:03) Karma článku: 7,34 | Prečítané:  1164x

Neviem či len ja mám ten pocit, alebo to má väčšina mladých ľudí, ktorým začnú ich rodičia, alebo známi hovoriť o tom, že musíš si šetriť na dôchodkoch, aby si v starobe mal istotu, že sa niekto o teba postará, a podobne. Skúsme sa teraz zamyslieť nad tým, čo pre 21 ročného človeka znamená dôchodok.

 

Mal som skúsenosť ako mladý človek, po strednej škole som sa zamestnal, ešte mi ani aktovka nevychladla a už mi núkal nejaký "maklér" skvelé ponuky ako odkladať svoju výplatu a šporiť si tak na starobu. Keď sa však začnem o to trocha viac zaujímať a zisťujem čo všetko sa deje okolo dôchodkového systému, tak uvažujem, či to vôbec má zmysel, či bude vlastne na nejaké dôchodky o xy rokov. kedy dosiahnem ten vek dôchodkový. Slovensko má akési 3 piliere kde môžu putovať naše peniaze.

1. sociálna poisťovňa - 9% ktoré odchádzajú každý mesiac do nejakej inštitúcie ktorá v podstate nešporí na môj dôchodok, ale vypláca dôchodky tým, ktorý majú na to už vek + sociálne dávky nezamestnaným a značnej rómskej populácií

2. pilier 9% tzv. neštátny kde ani Májovia si nedovolia predpovedať či o 4 po prípadne 2 roky budú tie peniaze v zmenkách v dlhopisoch alebo na finančných trhoch niekde v Grécku či na D1 z BA do KE. Kde sa robia tak často zásahy, že ani DSS-kám sa neplatí niečo skúšať, keď sú pod drobnohľadom politikov v jednom kuse. 3. Pilier - Dobrovoľný pilier, kde si dovolia dávať peniaze len tí, ktorým ešte niečo ostane.

Ako máme vedieť či okrem daní z príjmu sa naše peniaze ktoré boli určené na náš dôchodok niekde nestratia v systéme? Či nepríde nejaký šikovný minister financií o 30 rokov a nepovie, sorry museli sme zachrániť zadok Nemca a vaše úspory poslúžili vyššiemu úmyslu a geo politike.

Teraz to trocha preženiem, ak sa budem mýliť budem rád ak ma opravíte. Ale predstavme si situáciu, že vláda kvôli veľkému deficitu, zruší druhý pilier resp. donúti ho aby so svojimi resp. s našimi úsporami sanoval štátny rozpočet. DSS-ky nalejú financie do štátu, ktorý nebude schopný po čase splácať svoje záväzky voči veriteľom resp. voči občanom. Na finančných trhoch nám nik nepožičia, proste budeme na tom ako Gréci a nič iné nám neostane iba vyhlásiť štátny bankrot tj. štát sa zbaví väčšiny záväzkov voči veriteľom a naše peniaze prepadnú do koša. Aké máme možnosti voči tomu aby sa také niečo stalo? Bohužiaľ žiadne.

Preto sa zamýšľam ako pracovať so systémom ktorý nemá jasnú koncepciu toho čo chce robiť o 5-10-15 rokov ale hasí všetko na poslednú chvíľu krátkozrakými rozhodnutiami.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.


Už ste čítali?